sobota, 26 sierpnia 2006

Węgry

Pocztówki przywiezione osobiście z Budapesztu, Węgier.

Budapeszt  – stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju oraz Pesztu – na lewym.
Dzięki takiemu położeniu Budapeszt jest uważany za jedną z najpiękniej położonych stolic świata.
Budapeszt to jedna z najważniejszych metropolii Europy Środkowej a także 8. najludniejsze miasto Europy.
Jest ważnym centrum turystycznym i uzdrowiskowym (kompleksy balneologiczne).
Budapeszt jest uznawany za metropolię globalną. Obecny kształt terytorialny przybrał w roku 1950, gdy przyłączono do niego 23 okoliczne miejscowości, dzięki czemu obszar miasta zwiększył się 2,5 raza, zaś ludność – 1,5 raza. Dzisiejszy Budapeszt jest podzielony na 23 dzielnice z własnymi zarządami. Całym miastem zarządza Samorząd Stołeczny.





czwartek, 24 sierpnia 2006

Węgry

Pocztówka przywieziona osobiście z Hajduszoboszló, Węgier.

Hajdúszoboszló  – uzdrowisko i miejscowość turystyczna na Węgrzech.  Hajdúszoboszló położone jest w kraju hajduków, na południowy wschód od puszty Hortobágy.
W 1925 rozpoczęto eksploatację zdrowotnych źródeł wód termicznych. Obecnie w mieście działają liczne baseny i kąpieliska.
Hajdúszoboszló jest szczególnie popularne wśród polskich i rumuńskich turystów. W większości sklepów i restauracji można porozumieć się w tych językach. Informacje oraz gazetka miejska również mają tłumaczenia na język polski.


niedziela, 23 lipca 2006

Bułgaria

Pocztówka od koleżanki Klaudii z Bałczik, Bułgarii.

Bałczik – miasto w północno-wschodniej Bułgarii, w obwodzie Dobricz, nad Morzem Czarnym. Około 13,9 tys. mieszkańców.
Zbudowane w formie amfiteatru nad zatoką, malownicze miasteczko zwane Białym Miastem ze względu na wapienne białe skały, na których powstało. Miasto założone już w starożytności, pierwotna grecka nazwa Krunoy, później przemianowane na Dionizopolis. W VIII-IX zostało włączone do Bułgarii pod nazwą Karvuna. W XVI w. znalazło się w obrębie Imperium Osmańskiego i stało się jednym z głównych portów na Morzu Czarnym przyjmując nazwę Bałczik. Przez pewien czas, po 1913 roku włączone w granice Rumuniii.


sobota, 22 lipca 2006

wtorek, 18 lipca 2006

Bułgaria

 Przywieziona osobiście, byłam tam na obozie młodzieżowym z Kraneva, Bułgarii.

Kranewo - wieś w północnej Bułgarii nad Morzem Czarnym. Kranewo jest małym, turystycznym miasteczkiem, znajduje się w niewielkiej zatoce. Nad jego piaszczystą plażą znajduje się wiele hoteli. Wybudowane jest w miejscu starożytnej twierdzy, która później włączona została do systemu obronnego od przylądku Kaliakra do przylądku Emona. Plaża Kranewa łączy się bezpośrednio z plażą Albeny, oba kurorty powoli zmierzają do połączenia się. Na granicy obu miasteczek znajduje się plaża nudystów.


poniedziałek, 17 lipca 2006

Bułgaria

Pocztówka przywieziona osobiście z Albeny, Bułgarii.

Albena – miejscowość turystyczna w Bułgarii, oddalona ok. 32 km na północ od Warny, 14 km od Złotych Piasków i 12 km na południowy zachód od Bałczik.
Nazwa miejscowości pochodzi od bohaterki sztuki Jordana Jowkowa – Ałbeny. Rozwój kurortu rozpoczął się w 1968 r.

środa, 11 stycznia 2006

Polska

Pocztówka od koleżanki Pauliny z Zawoi, Polski.

Zawoja leży u stóp Babiej Góry (1725 m) nad rzeką Skawicą. Znana miejscowość letniskowa i turystyczna, stanowi punkt wypadowy dla turystyki w rejonie Babiej Góry, pasma Policy i Jałowca. Mieści się tu siedziba Babiogórskiego Parku Narodowego.
Zawoja jest jedną z najdłuższych wsi w Polsce, liczy około 18 kilometrów długości.